Skoro zdecydowałeś/aś się na korzystanie z Excela, lub chciałbyś/chciałabyś trochę podszlifować swojego skila i nie masz z góry określonej wersji Excela (na przykład przez pracodawcę, nauczyciela, trenera) to prędzej czy później uświadomisz sobie, że Excel ma swoje różne oblicza, odpowiednia wersja Excela które firma Microsoft sukcesywnie wypuszcza co pewien czas ma jednak znaczenie.
Wersja Excela – 32 czy 64 bit?
Pierwszy podział jakim charakteryzują się pakiety office to te dotyczące taktowania procesora od którego zależeć będzie wybór procesu instalacji Twojego pakietu. 32-bity oraz 64-bity.
Terminy 32-bitowy i 64-bitowy odnoszą się do sposobu, w jaki procesor komputera (zwany również procesorem) obsługuje informacje. 64-bitowa wersja systemu Windows obsługuje duże ilości pamięci o dostępie swobodnym (RAM) skuteczniej niż system 32-bitowy.
Żeby zobaczyć jakim taktowaniem dysponujesz w swoim komputerze, w wyszukiwarce wpisz termin:
„Jak sprawdzić, czy mój komputer to 32-bitowy czy 64-bitowy system Windows?„
Taką samą wersję office powinieneś zainstalować na swoim komputerze. Różnica w ilości bitów przekłada się znacząco na funkcjonowanie systemu, dlatego warto znać różnice pomiędzy systemami i wybrać odpowiedni do swoich potrzeb.
Najważniejsze różnice pomiędzy systemami przedstawiamy w poniższej tabeli.
Powody, dla których należy wybrać wersję 64-bitową
Komputery z 64-bitowymi wersjami systemu Windows na ogół mają więcej zasobów, takich jak moc obliczeniowa i pamięć, niż ich 32-bitowi poprzednicy. Ponadto aplikacje 64-bitowe mają dostęp do większych zasobów pamięci niż aplikacje 32-bitowe (nawet 18,4 mln petabajtów). W związku z tym, jeśli scenariusze obejmują duże pliki i/lub pracę z dużymi zestawami danych, a na komputerze jest uruchomiona 64-bitowa wersja Windows, 64-bitowa wersja jest właściwym wyborem, gdy:
- Pracujesz z dużymi zestawami danych, takimi jak opracowane na skalę przedsiębiorstwa skoroszyty programu Excel zawierające złożone obliczenia, wiele tabel przestawnych, połączenia danych z zewnętrznymi bazami danych, dodatki Power Pivot, Mapa 3D, Power View lub Pobieranie i przekształcanie. W takich przypadkach wydajność 64-bitowej wersji pakietu Office może być większa. Zobacz Specyfikacje i ograniczenia programu Excel, Specyfikacja i limity modelu danych oraz Użycie pamięci w 32-bitowej wersji programu Excel.
- Pracujesz z bardzo dużymi obrazami, klipami wideo lub animacjami w programie PowerPoint. 64-bitowa wersja pakietu Office może lepiej nadawać się do obsługi tych złożonych prezentacji.
- Pracujesz z plikami o rozmiarze przekraczającym 2 GB w programie Project, zwłaszcza jeśli projekt ma wiele podprojektów.
- Projektujesz we własnym zakresie Office rozwiązania, takie jak dodatki lub dostosowanie na poziomie dokumentu. Używając 64-bitowej wersji pakietu Office, możesz dostarczać zarówno 64-, jak i 32-bitowe wersje tych rozwiązań. Wewnętrzni deweloperzy rozwiązań pakietu Office powinni mieć dostęp do 64-bitowej wersji pakietu Office 2016 dla celów testowania i aktualizowania tych rozwiązań.
- Pracujesz z typem danych Duża liczba w programie Access i choć ten typ danych jest obsługiwany przez 32-bitową wersję programu Access, mogą pojawić się nieoczekiwane rezultaty podczas wykonywania kodu lub wyrażeń, które korzystają z natywnych, 32-bitowych bibliotek języka VBA. 64-bitowy VBA zwraca dane LongLong, które w pełni obsługują duże liczby. Aby uzyskać więcej informacji, zobacz Korzystanie z typu danych Duża liczba.
Podsumowanie
Jak widać dużo lepiej zaopatrzyć się w system 64 bitowy, natomiast jeżeli nie masz takiej możliwości to warto podczas instalacji wiedzieć co kryje pod sobą Twój komputer i jakie są różnice pomiędzy nimi.
Oprócz wyboru taktowania systemu konieczne będzie wybranie również wersji samego pakietu – zapraszam w tym celu do drugiej części wpisu. Link poniżej:
Zapraszam również do poprzedniego wpisu gdzie opisuje przyszłość bloga oraz treści które zamierzam tutaj dla Was prezentować. Link poniżej: