Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the lazy-blocks domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/pasjaexcel/domains/pasjaexcela.pl/public_html/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the woocommerce domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/pasjaexcel/domains/pasjaexcela.pl/public_html/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the woocommerce-inpost domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/pasjaexcel/domains/pasjaexcela.pl/public_html/wp-includes/functions.php on line 6114
Którą wersję Excela wybrać cz.2 – pudełkowa (na przykład office 2019) czy abonamentową (office 365)? - Pasja Excela

Excel

Którą wersję Excela wybrać cz.2 – pudełkowa (na przykład office 2019) czy abonamentową (office 365)?

Dzisiejszy wpis jest kontynuacją wczorajszego wpisu dotyczącego wersji taktowania Twojego procesora od którego zależy wersja Excela jaką powinieneś/możesz zainstalować, jeżeli jeszcze go nie czytałeś znajdziesz go pod poniższym linkiem:

Wersja Excela w wersji 32 czy 64bit? Którą wersję wybrać?

Dzisiaj skupimy się jednak nad innym aspektem. Mianowicie firma Microsoft umożliwia nam wybór pomiędzy wersją pudełkową (na własność, na wieczność) oraz abonamentową (na pewien okres). Na pierwszy rzut oka, wersja na własność jest czymś co kusi, ale czy na pewno wziąłeś wszystkie aspekty pod uwagę? Sprawdźmy to!

Excel – pudełkowa czy abonamentowa?


Którą z nich wybrać? W tym artykule opiszę jakie są różnice miedzy Microsoft Office 2019 (najnowszą wersją pudełkową) oraz Office 365.

Pakiet Office firmy Microsoft to najpopularniejszy pakiet biurowy na świecie w skład którego wchodzi również Excel. Sprzedawany jest w postaci wersji pudełkowych oraz jako usługa, za którą opłaca się abonament – ten abonament czy inaczej mówiąc usługa nazywa się właśnie Office 365.

Wypuszczenie przez firmę do sprzedaży usługi Office 365 było pewną rewolucją oraz zaskoczeniem dla wielu użytkowników, nikt bowiem nie spodziewał się, że Excel będzie sprzedawany nie na własność a w postaci usługi. Można by się zacząć zastanawiać dlaczego mam płacić co miesiąc abonament, skoro mogę to mieć, wydając pieniądze tylko raz? Sprawa niestety nie jest tak prosta, jakby się mogło wydawać a oba warianty pakietu biurowego Microsoftu mają swoje wady oraz zalety. Na co więc powinno się zwrócić uwagę przed zakupem? Office 2019 czy Office 365 ?.

Co oferuje wersja pudełkowa?


Jeśli Twój wybór padnie na zakup wersji pudełkowej, zapłacimy raz i mamy pakiet office wraz z programem Excel na własność i możemy korzystać z niego cały czas a a przynajmniej w teorii, bo istnieje pewne prawdopodobieństwo, że któraś z kolejnych dużych aktualizacji Windows 10 spowoduje problemy z kompatybilnością. Oczywiście nie zanosi się na coś takiego w najbliższych latach, ale warto mieć to na uwadze mimo wszystko.

W pakiecie Microsoft Office 2019 w wersjach Home & Student oraz Home & Business wchodzą takie aplikacje jak: Word, Excel i PowerPoint. Różnica między Home a Business polega na tym, że wersji Business można używać do celów komercyjnych, czyli w firmie. Programy można zainstalować tylko i wyłącznie na jednym urządzeniu. Można też trafić także na wariant nazwany Standard oferujący dodatkowo programy Outlook, Publisher i OneNote, jednak umowa licencyjna pozwala na jego wykorzystanie tylko w instytucjach edukacyjnych.

Office 365 – usługa, czyli coś więcej niż aplikacje

Jedną z głównych różnic między wersją pudełkową a tą w ramach abonamentu (usługi) jest ilość dostępnych programów. W Office 365 poza edytorem tekstu, arkuszem kalkulacyjnym i aplikacją do tworzenia prezentacji multimedialnych użytkownicy otrzymują dostęp do Outlooka, OneNote, Publishera, jest też Access. Wszystkie programy są aktualizowane na bieżąco w sposób automatyczny do najnowszych wariantów, więc kiedy Microsoft wypuści nowe wydanie swojego pakietu, lub aktualizację już istniejących, to będziesz mógł z nich korzystać bez dodatkowych opłat.

Subskrypcja Office 365 zezwala również na korzystanie ze wszystkich aplikacji na wielu urządzeniach, bez względu na zainstalowany system operacyjny. Nieważne czy korzystasz z Windowsa, macOS, iOS czy też Androida. Poza dostępem do wspomnianych programów użytkownicy otrzymują 1 TB miejsca na dane w usłudze OneDrive dla jednej (wersja Personal) lub 6 osób (wersja Home) oraz 60 minut rozmów na telefony stacjonarne, oraz komórkowe w aplikacji Skype. Jako wisieńkę na torcie dostajemy w pakiecie wsparcie techniczne poprzez chat oraz telefon.

Jak więc widać, Office 365 to nie tylko programy pakietu biurowego, ale w ramach usługi oferująca dużo więcej, a więc po dłuższym zastanowieniu opłacanie abonamentu ma swoje mocne zalety, jeśli zależy Ci na miejscu w chmurze OneDrive, instalacji programów na wielu komputerach, na minutach w aplikacji Skype. Wersja abonamentowa stworzona jest wręcz również dla sympatyków nowych technologii, którzy ciekawi są nowych funkcjonalności pakietu. Bez takiego rozwiązania osoba taka musiałaby za każdym razem kupować nowe pudełko a tutaj ma wszystko na wyciągnięcie ręki.

Jakby tego było mało to dla większych organizacji gdzie współpracuje kilka lub więcej osób, do dyspozycji mamy również jeden z najpopularniejszych komunikatorów na rynku Teams, oraz aplkacja przystosowana do pracy zespołowej Microsoft Planner.

A może darmowa alternatywa?

Jak to zazwyczaj bywa, zaawansowane rozwiązania często wiążą się z kosztami. Nie wszyscy jednak będą potrzebować wszystkich oferowanych przez nie możliwości i zadowoli się darmową alternatywą. Jeśli posiadasz konto Microsoft, to za darmo możesz korzystać z przeglądarkowej wersji aplikacji Word, Excel oraz PowerPoint. Są one mniej funkcjonalne względem płatnych odpowiedników, ale do tworzenia prostych dokumentów w zupełności wystarczą.

Office 2019 kontra Office 365 – Podsumowanie

Osobiście jestem strasznie ciekaw nowych funkcjonalności Excel więc mój wybór nie mógłby być inny jak office 365. Natomiast wybór, który będzie lepszy dla Ciebie musisz określić sam, gdyż wszystko zależy od indywidualnych wymagań i potrzeb. Jeśli nie zależy Tobie drogi czytelniku na dostępie do nowszych wersji pakietu Office, a te z poprzedniej wersji w zupełności Ci wystarczą, nie zależy Ci na możliwości instalowania go na kilku komputerach czy chmurze OneDrive, to powinna wystarczyć Ci pudełkowe wersja Office 2019 lub darmowy odpowiednik online. W przeciwnym razie powinniście rozważyć wykupienie subskrypcji w usłudze Office 365.

To top

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony, zgadzasz się na ich użycie. Więcej informacji